Trawnik z rolki czy siany? Z tym dylematem boryka się prawie każdy, kto planuje założenie nowego trawnika w swoim ogrodzie. Zanim podejmiecie decyzję, warto poznać wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

 

Trawnik siany: wady i zalety

Za jego założenie zapłacimy mniej niż za trawnik z rolki (nawet o 45%), ale zanim będziemy mogli się cieszyć pięknymi efektami, minie sporo czasu. Nie tylko bowiem będziemy musieli poczekać aż nasiona w pełni wykiełkują, ale także pozbawimy się możliwości chodzenia po trawniku przez okres prawie dwóch miesięcy, dopóki wyrosła trawa nie będzie na tyle mocna, abyśmy mogli swobodnie po niej deptać.

Nie bez znaczenia jest także okres zakładania trawnika z siewu. Choć można go siać przez cały sezon,  nasiona trawy najlepiej wysiewać na przełomie kwietnia i maja albo sierpnia i września. Wówczas panują warunki atmosferyczne, w których nasiona czują się najlepiej.

Warto także zwrócić uwagę na ich odpowiedni dobór. Nie każde miejsce w ogrodzie jest takie samo (są chociażby fragmenty mniej lub bardziej zacienione), każde wymaga więc innej mieszanki. „Mieszanka” to jak najbardziej odpowiednie określenie, nasiona bowiem to miks różnych gatunków i odmian trawy. Zalety? Szansa, że trawnik pozostanie piękny i zielony, nawet, gdy jedna z odmian zacznie chorować. Wady? Nietrudno wyhodować także chwasty. W utrzymanie piękniej murawy musimy więc włożyć nieco więcej wysiłku.

 

Trawnik z rolki: wady i zalety

Jest szalenie efektowny (zadbane boiska piłkarskie robią wrażenie, prawda?) i ucieszy niecierpliwych: piękną murawą możemy się cieszyć od razu. Nie dajcie się jednak zmylić: trawnika z rolki nie rozwiniemy „od ręki” na każdej powierzchni. Podobnie jak pod trawnik siany, glebę trzeba najpierw odpowiednio przygotować (przekopać teren, usunąć kamienie, wyplenić chwasty, wymieszać z podłożem pod trawniki). Wszystko to po to, aby trawa dobrze się przyjęła. W tym wypadku nie mamy wyboru mieszanek, o tym, jaką trawę otrzymamy decyduje producent.

Wadą może być jego cena – wyższa niż w przypadku trawnika sianego. Dobra wiadomość jest jednak taka, że trawnik z rolki możemy założyć właściwie w dowolnym momencie sezonu ogrodowego (trawa z rolki sprzedawana jest od połowy kwietnia do połowy listopada).

 

Trawnik z rolki czy siany: porównanie

 

TRAWNIK SIANY

TRAWNIK Z ROLKI

Zalety:

  • niższy koszt założenia
  • mniejsze zapotrzebowanie na wodę w początkowym okresie wzrostu


Wady:

  • czas oczekiwania na piękną murawę: 3-4 miesięcy
  • brak możliwości używania trawnika przez okres 6-8 tygodni
  • możliwość pojawiania się chwastów

 

Wady:

  • wyższy koszt założenia (nawet o 45%)
  • większe zapotrzebowanie na wodę w początkowym okresie wzrostu


Zalety:

  • efekt pięknej, zwartej darni już  po kilku dniach
  • możliwość użytkowania trawnika już po kilku dniach
  • praktycznie brak chwastów

 

 

Trawnik z rolki czy siany: podsumowanie

Nasza rekomendacja? Trawnik z rolki, ze względu na wyższe koszty, polecamy na działki o powierzchni do 500m2 (przy większych powierzchniach bardziej opłacalny może się okazać trawnik z siewu, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby rolkę rozwinąć nawet na 2000 m2).

Warto pamiętać, że odpowiednie i profesjonalne założenie trawnika to ok. 60% sukcesu. Pozostałe to regularna i umiejętna pielęgnacja. Nawet najpiękniejszy trawnik przy złej pielęgnacji zamieni się w ściernisko lub łąkę z chwastami. Na koniec dobra rada: aby utrzymać trawę w dobrej kondycji nie możemy zapominać o regularnym podlewaniu. Dlatego zdecydowanie polecamy systemy automatycznego podlewania, a o których opowiadamy w kolejnym artykule.